Autor Wątek: Zbiornik 30 litrów z roślinami z wcześniejszej wycinki.  (Przeczytany 397 razy)

SylwesterB

• Administrator
  • Full Member
Zbiornik 30 litrów z roślinami z wcześniejszej wycinki.
« dnia: Maja 30, 2020, 08:51:10 pm »

Hej.
Miałem wolne szkło od ponad roku. Postanowiłem je zalać.
Kupiłem na portalu aukcyjnym Allegro, nowy filtr, grzałkę i też nową pokrywę z oświetleniem, choć stara była jeszcze dobra.
Pozostało czekać na przesyłkę. Ta przyszła dość szybko, bo chyba w trzeci dzień od zakupu.

Zasypałem odrobiną ziemi ogrodowej, ktróra została się po wysiewaniu nasion.
Pokryłem ziemię od razu żwirkiem, nie stosując żadnej siatki okrywającej ziemię. Pamiętałem jedynie aby ziemia nie była widoczna po bokach akwarium, co ma zapobiec rozwojowi glonów. Wysypana warstwa była nieduża, bo mniej niż 2 cm przy ziemi wysypanej luźno bez ubicia. Zastosowałem żwirek kwarcowy o granulacji 2-4 mm w ilości 2 kg i 3-5 mm w ilości też 2 kg.
Po czym zalałem wodą i zamontowałem filtr i grzałkę.
Grzałka serii Platinum od Aquael wskazuje temperaturę, więc dodatkowy termomentr jest zbędny. Zastosowany filtr to klasyka Aquael Pat Mini o przepustowości do 400 litrów na godzinę. Zdławiłem go trochę wbudowanym suwakiem/przełącznikiem.
Ustawiłem temperaturę grzałki na 27 stopni Celsjusza oraz włączyłem filtrację. Zostawiłem tak włączony osprzęt na noc.

Następnego dnia przyszedł dopiero czas na obsadę roślinami. Co zrobiłem bardzo chaotycznie, co widać na zdjęciach.
Rośliny miały się już prawie zmarnować będąc w rękach innego akwarysty. Leżały w woreczkach po wycięciu z jego akwarium dobry tydzień. Na szczęście za parę złotówek pozwolił mi się zaopiekować tym co miał. Stałem się więc szybko szczęśliwym posiadaczem ponad 10 gatunków roślin w niewielkich szczepkach, kępkach, łodygach.
Nie mam do dekoracji żadnych kokosów, korzeniu, czy większych kamieni, a tymbardziej sztucznych ozdób.
Nie będę raczej nawoził tego zbiornika. Zobaczę co z tych posiadanych roślin przetrwa najbliższe tygodnie.
A sądze, że ze 3 lub 4 gatunki powinny rosnąć przy tym świetle bez większych problemów. Oświetlenie to "Leddy Tube Dzień i Noc" o mocy 7 W. Także dość nowoczesne światło ledowe, o zmniejszonym poborze mocy w porównaniu do tradycyjnych świetlówek. Mające tryb światła nocnego w kolorze niebieskawym.

Jak widać na zdjęciu pierwszym, rośliny posadzone są chaotycznie, ale i tak mają lepiej niż w woreczku foliowym po tygodniu od przycinki. ;)
Za kilka dni zalewam ten większy zbiorniczek widoczny na zdjęciach, który ma 54 litry. Część roślin pływa luźno w małym zbiorniku ale się doczeka.
Ze zwierzątek, to na razie w zbiorniku grasuje jakiś ślimak z gatunku Rozdętka.

Co polecacie na obsadę do tej trzydziestki? Jakie rybki, ewentualnie może krewetki i/lub inne ślimaki?
Jakie gatunki roślin widzicie na zdjęciu, ktoś wie?

Ja wiem, że tam jest Kryptokoryna, Limnophila Sessiliflora, Anubias, który pływa pod powierzchnią, Pistia i chyba Hemiantus Niski (Mały Heniek) lecz pewien tego ostatniego nie jestem.