Autor Wątek: Rośliny do oczka wodnego.  (Przeczytany 378 razy)

SylwesterB

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 149
    • Zobacz profil
Rośliny do oczka wodnego.
« dnia: Czerwca 24, 2020, 03:48:17 pm »
Rośliny do oczka wodnego.
Rośliny do oczka wodnego są ozdobą, ale również pełnią rolę naturalnego filtratora. Problem brudnej wody w ogrodowych oczkach wodnych jest bardzo powszechny, a liczne preparaty do oczyszczania wody są stosunkowo drogie i wymagają regularnego stosowania. Tymczasem wystarczy do zbiornika wprowadzić rośliny oczyszczające wodę i natleniające, aby skutecznie poprawić stan wody w ogrodowej sadzawce. Szczególnie łatwe jest to w przypadku roślin pływających, które w każdym momencie sezonu możemy osadzić na tafli wody, bez konieczności ich sadzenia. Wystarczy wrzucić je do wody.

Rogatek sztywny
Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) jest swobodnie pływającą rośliną podwodną. To jeden z najbardziej znanych niszczycieli glonów. Oprócz zdolności oczyszczania wody w oczku jest także świetną rośliną natleniającą. Stanowi doskonałe schronienie dla drobnych zwierząt wodnych i narybku. W pędach rogatka odbywa się tarło ryb. Nowo zakupione rośliny wystarczy po prostu wrzucić do wody. Rogatek sztywny nie sprawia kłopotów, a na zimę opada na dno zbiornika. Bez problemu zimuje w oczku wodnym, nawet zamarzającym.

Hiacynt wodny
Hiacynty wodne warto uprawiać w ogrodowym zbiorniku nie tylko ze względu na walory dekoracyjne. Dzięki temu, że rośliny nie są zakorzenione w podłożu, składniki pokarmowe pobierają prosto z wody. Tym samym bardzo efektywnie ograniczają rozrost glonów i oczyszczają oczko wodne.
W upalne dni ich liście dodatkowo zacieniają zbiornik i chronią wodę przed przegrzaniem.
Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i w polskich warunkach klimatycznych należy traktować ją jako roślinę jednoroczną. Nie przetrwa nawet najlżejszych przymrozków. Można wprawdzie próbować przezimować hiacynty w jasnej piwnicy w temperaturze ok. 15 ºC. Należy je wówczas umieścić w nieustannie mokrym, torfowym podłożu. W praktyce sztuka ta udaje się rzadko – hiacynty zapadają na choroby grzybowe i giną. Na szczęście jest to jedna z najpopularniejszych i najtańszych roślin w sklepach z roślinnością do oczek wodnych. Pontederie do kwitnięcia potrzebują temperatury ok. 24ºC, więc w naszych ogrodach nie we wszystkie lata zakwitną. Na pociechę zostają ich ozdobne liście.

Azolla karolińska
Azolla karolińska (Azolla caroliniana) podobnie jak salvinia jest pływającą paprotką. Tworzy na powierzchni wody rodzaj kożucha szybko się rozrastając. Ładnie przebarwia się na czerwono. Polecana szczególnie do małych oczek, gdzie łatwo kontrolować jej rozrost. Jest w stanie przezimować w postaci zarodników w mule dennym (zadomowiła się już w niektórych krajach europejskich), jednak z reguły traktujemy ją jako roślinę jednoroczną.

Salvinia uszkowata
Inaczej salvinia brazylijska. W warunkach naturalnych zarasta zakola rzek, rowy oraz jeziora tropikalnej części Ameryki Południowej. Wyróżnia się owalnym lub kolistym kształtem liścia, pokrytym delikatnymi włoskami. Z każdej cienkiej i wiotkiej łodygi wyrasta para zielono białawych liści unoszących się na wodzie i para liści zanurzona, tworząca korzenie (budowa pierzasta).
Roślina w odpowiednich warunkach nie stwarza problemu w hodowli i szybko się rozrasta (zbyt duży rozrost nie jest wskazany – ogranicza lub całkowicie hamuje wymianę gazową pomiędzy powietrzem atmosferycznym a wodą, nie dopuszcza światła w głąb zbiornika). Wymaga bardzo dobrego oświetlenia (szczególnie korzystne są promienie słoneczne), stworzenia odpowiedniego mikroklimatu nad powierzchnią wody (umożliwia to przykrycie akwarium), delikatnego ruchu wody. Niekorzystny wpływ na jej rozwój powoduje skraplająca się bezpośrednio na liście para wodna.

Pistia
Bardzo oryginalna i popularna roślina swobodnie pływająca. Niezwykle szybko rozrasta się wydając młode rośliny na rozłogach. Sadzenie polega na wrzuceniu roślin do wody. W polskich warunkach klimatycznych nie zimuje, jednak można przezimować ją w akwarium. W długich, zwisających korzeniach rośliny znajduje schronienie narybek. Rośliny czerpiąc substancje odżywcze bezpośrednio z wody, oczyszczają ją ograniczając możliwość zakwitu glonów. Gatunek zalicza się do najskuteczniejszych roślin oczyszczających wodę.

Wymienione rośliny są łatwo dostępne w wielu sklepach zoologicznych i warto mieć je w swoim oczku wodnym. Dzięki nim nasze oczko będzie pięknie wyglądało, a dodatkowo zabezpieczymy je przed niechcianymi glonami.


Bibliografia:

    www.wymarzonyogrod.pl
    www.e-ogrodek.pl
    www.poradnikogrodniczy.pl
    www.domowe-akwarium.pl


Tekst pochodzi ze strony firmy ZOO MAR. https://www.zoo-mar.pl/porady-akwarystyczne/rosliny-oczka-wodnego/