Autor Wątek: Zakładamy pierwsze akwarium.  (Przeczytany 973 razy)

SylwesterB

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 138
    • Zobacz profil
Zakładamy pierwsze akwarium.
« dnia: Listopada 10, 2018, 03:45:41 pm »

Zakładamy pierwsze akwarium.

Założenie akwarium wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania się. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze w tym wpisie. W akwarystyce pośpiech jest wskazany jedynie przy zbieraniu wody z podłogi. Założnie pierwszego akwarium podzielmy na podstawowe etapy. Pierwszym etapem jest odpowiednie zaplanowanie. Drugim są zakupy. Kolejnym jest umiejscowienie i urządzenie akwarium, a ostatnim etapem jest zasiedlenie przez różne gatunki ryb.

Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do każdej fazy, to nasze akwarium będzie "dojrzewało" przez kilka pierwszych tygodni bez wiekszych problemów, a później długo cieszyło nasze oczy jako ozdoba mieszkania.

1. Dobry plan.

Pierwszą bardzo istotną fazą zakładania akwarium jest precyzyjne zaplanowanie jakiego typu akwarium chcemy (albo możemy mieć), jak duże ma ono być, gdzie je postawimy, jak chcemy je urządzić itd. Wszystkie te elementy mają ogromny wpływ na równowagę biologiczną, dlatego zanim przystąpimy do działania dokładnie przeanalizujmy te kryteria.

Na pierwsze akwarium najlepiej kupić gotowy zestaw z filtrem, oświetleniem, grzałką i może nawet odpowiednią szafką.
O ile akwarium nie jest zbyt duże i nie zajmie zbyt dużo miejsca, to można je ustawić nawet na płaskiej powierzchni komody lub biurka. Meble te muszą być odpowiednio wytrzymałe, stabilne i wypoziomowane. Ewentualnie można się pokusić o wstawienie dodatkowego wspornika. Ważne aby blat komody lub biurka była nałożony na scianki boczne, a nie łączony do boku tych scianek wkrętami.
Gdy decydujemy się na zakup nowego zbiornika z szafką to pozostaje nam wygospodarować w mieszkaniu przestrzeń na ten nowy kupowany mebel.

Odpowiednie miejsce dla akwarium jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania zbiornika, zdrowia ryb, bezpiecznego użytkowania i odpowiedniej prezentacji walorów podwodnego świata. Najbardziej optymalnym miejscem jest spokojny kąt pokoju, gdzie dociera niewielka ilość promieni słonecznych, oraz jest dostęp do prądu by podłączyć wszystkie urządzenia.
Ważne jest następnie zaplanowanie obsady akwarium, gdyż wielkość zbiornika pozwoli nam na trzymanie odpowiednich gatunków flory i fauny.

2. Zakupy.

Po wstępnym zaplanowaniu rozglądamy się po sklepach lub aukcjach za odpowiednim sprzętem. Kupujemy zbiornik i akcesoria. W sklepach czasem można trafić gotowe zestawy, w których poza zbiornikiem mamy odpowiedniej mocy filtr i oświetlenie oraz grzałkę. Należy nabyć też termometr, siatkę na ryby. Przyda się pęseta odpowienio długa do sadzenia roślin w podłożu i nożyczki do ich przycinania.
Przy tych zakupach należy pamiętać, aby unikać wyboru zbiorników kuli, które czasem zdarzają się w ofercie sklepów.
Mając już sprzęt należy nabyć podłoże i inne akcesoria do wystroju swojej zaplanowanej aranżacji.
Początkujący akwarysta musi wiedzieć, że sztuczne akcesoria jak plastikowe statki, skarby i inne gadżety w tym sztuczne rośliny nie ułatwią utrzymania odpowiedniej "biologii" w zbiorniku.
Ostatnim etapem zakupów będzie zakup żywych roślin. Należy zwrócić uwagę aby rośliny te były gatunkami dość łatwymi w utrzymaniu. Ważne też aby na samym początku nie sprowadzic sobie z roślinami plagi ślimaków. Chociaż te przy odpowiednim balansie w zbiorniku pełnią nawet pożyteczną rolę.
Nie kupujemy jeszcze ryb! Rybki kupujemy dopiero po urządzeniu akwarium i odczekaniu kilku dni w celu zapoczątkowania cyklu biologicznego w zbiorniku.

3. Urządzanie akwarium.

Wszystko co umieścimy w akwarium ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Urządzajmy z rozwagą i starajmy się umieszczać wyłącznie rzeczy kupione w sklepie zoologicznym. Wiele osób popełnia błąd umieszczając w akwarium ładny duży kamień albo drobne kamienie mające zastąpić żwirek w podłożu, które znaleźli na łące. Dobór kamienia i żwirku ma wielki wpływ na życie całego akwarium i tak np. kamienie zawierające w sobie metale mogą powodować szybki rozwój glonów. Kamienie wapienne z kolei są szkodliwe dla ryb. W sklepach zoologicznych znajdziemy wyłącznie takie kamienie i takie podłoże, które jest właściwe do prawidłowego działania naszego akwarium.

Mamy już kupione wszystko co niezbędne więc przystępujemy do działania:
W pierwszej kolejności co musimy zrobić po przywiezieniu akwarium i osprzętu do domu, to umycie wszystkiego. Aby to zrobić wystarczy woda i gąbka. Nie należy używać środków czyszczących !!!!
Przygotowanie podłoża - zanim umieścimy żwirek lub piasek na dnie akwarium warto go dokładnie wypłukać kilka razy po bieżącą wodą. Tak przygotowany materiał wysypujemy na dnie akwarium i lekko formujemy ręką. Na tyle akwarium można usypać grubszą warstwę niż z przodu. Następnie układamy dekorację z kamieni lub korzeni.
Wlewamy wodę - wodę do nowo zakładanego akwarium możemy lać prosto z kranu. Wlewamy ją w niedużej ilości abyśmy mogli swobodnie włożyć rękę i posadzić rośliny i zamontować osprzęt. Przy laniu wody będzie ona z początku mętna, ale kiedy uruchomimy filtr to po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach woda będzie przejrzysta.
    Instalacja i uruchomienie osprzętu - montujemy grzałkę, filtr i termometr.
    Dolewamy wodę - powinniśmy teraz dolać tyle wody, aby grzałka i filtr były w pełni zanurzone.
    Jeśli akwarium posiada pokrywę to zakładamy ją.
    Włączamy oświetlenie, filtry i grzałkę.
    Na starcie można podać odpowiednie pożyteczne bakterie aby proces stabilizacji przebiegł sprawniej.
Pozwalamy pracować akwarium przez kilka dni.

4. Kupno i wpuszczanie rybek.

Po kilku dniach możemy kupić rybki i wpuścić do akwarium.
Dobieramy obsadę do wielkości zbiornika i parametrów wody.
Pamiętajmy aby wybierać okazy odpowienio wybarwione, zdrowe. Zakupione rybki aklimatyzujemy poprzez dolanie niewielkiej ilości wody z naszego akwarium do woreczka lub zbiornika, w którym sie znajdują. Możemy też włożyć woreczek do akwarium, aby temperatura się wyrównała. Po kilku minutach przeławiamy ryby z woreczka do akwarium.
Temperatura wody ogólnie dla ryb tropikalnych to przedział od 22 st. - do 28 st. Celsjusza. (Skalar, Gurami, Platynka, Gupik).
Temperatura dla ryb zimnowodnych to trochę poniżej 21 stopni, np. Złota Rybka (Welon, Teleskop).

Cieszymy sie nowymi pupilami w zbiorniku.

Jak założyć akwarium? Film na kanale YT "Domowe Królestwo Zwierząt".Materiał inspirowany doświadczenaimi własnymi i źródłami w internecie.